BUTO PIRKIMAS SU PASKOLA: KĄ REIKIA ŽINOTI?

BUTO PIRKIMAS SU PASKOLA: KĄ REIKIA ŽINOTI?

Pirmą kartą perkant butą kyla daug klausimų dėl proceso – kada eiti pas notarą, kam reikalingas turto vertinimas, ar bankas suteiks reikiamą paskolą ir pan.

Pagalbos visada galima kreiptis į NT brokerį, tačiau rasti patikimą brokerį, kuris tikrai išmanytų savo darbą yra sudėtinga.

Šiame straipsnyje aprašėme visą buto pirkimo procesą bei pasidalinome patarimais iš savo patirties.

Pradėjome statyti namą – apie paskolas statybai skaitykite kitame įraše.

1. FINANSINIŲ GALIMYBIŲ VERTINIMAS

Perkant pirmąjį būstą gyvenime reikia iš anksto apie jį galvoti ir jam taupyti. Norint gauti paskolą būstui, reikia būti sukaupus pradinį įnašą, kuris padengtų bent 15 proc. jo kainos. Perkant NT senos statybos name ar kitame Lietuvos mieste nei Vilnius, gali tekti sumokėti ir 20 ar 25 proc. pradinį įnašą.

Jeigu ketinate įsigyti butą kurio kaina 111 000 eur, jums reikės bent jau 16 650 eur pradinio įnašo. Nepamirškite ir visų papildomų su būsto įsigijimu susijusių mokesčių, įskaitant sutarties sudarymo, notaro, būsto įkeitimo mokesčius. Jeigu per mėnesį taupymui galite atidėti 700 eur, tai pradiniam įnašui sukaupsite per du metus. Šis pavyzdys galioja tuo atveju, jeigu įsigyjate jau įrengtą butą.

Pasirinkus naujos statybos su daline apdaila, iš banko turėsite skolintis dar ir dalinei apdailai. Vilniuje perkant butą, kartu prireiks ir parkavimo vietos.

Daugiau nuosavų pinigų taip pat teks įnešti ir tuo atveju, jeigu tai bus jau ne pirmas jūsų būstas, kurį norėsite įsigyti pasinaudoję banko finansavimu. Jeigu turite automobilio lizingą su likutine verte, bankas Jūsų įmokas už automobilį skaičiuoja be likutinės vertės.

PVZ. Mokate paskolą už pirmą būstą. Mėnesinė įmoka 300 eur. Taip pat turite automobilio lizingą su likutine verte ir kas mėnesį už automobilį mokate 300 eur. Tarkime, kad likutinė vertė 50 proc. Tai reiškia, kad bankas vertindamas Jūsų finansinius įsipareigojimus iš viso suskaičiuos 300+300×2=900 eur įsipareigojimus.

Mėnesio būsto paskolos įmoka kartu su kitais finansiniais įsipareigojimais negali būti didesnė kaip 40 proc. šeimos pajamų. Galvodami apie antrą butą, atlikite skaičiavimus iš anksto.

Pasinaudoje būsto paskolos skaičiuoklėmis, pažiūrėkite, kaip gali keistis įmokos dydis, jeigu metinė palūkanų kartelė pasiekia 5 procentus. Atsakingai įvertinkite savo finansines galimybes.

2. “SVAJONIŲ” BUTO PAIEŠKA

Renkantis pirmą būstą nereikia priimti skubių sprendimų. Reikėtų nepasiduoti ir NT agentų spaudimui, kad šito buto laukia dar 5 pirkėjai, ar statytojo 2000 eurų siūloma nuolaida, kuri galioja tik 48 valandas.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį perkant butą:

Vieta mieste

Didelė buto vertės dalį sudaro vieta mieste. Nusipirkus butą Tarandėje, norint jį parduoti gali tekti ilgiau ieškoti pirkėjų. Taip pat svarbu domėtis, kokie numatomi teritorijų pokyčiai aplink sudominusį būstą. Skirkite laiko pažiūrėti Vilniaus planavimo žemėlapį.

Vieta name

Butai pirmame aukšte dažnai turi langus į praėjimus bei didesnius šildymo kaštus. Viršutinio aukšto gyventojai negirdi kaimynų žingsnių, bet susiduria su didesniu karščiu vasaros metu. Taip pat įvertinkite nuo gatvės skleidžiamą triukšmą.

Reikalingas buto plotas

Visi norime gyventi erdviai, tačiau perkant pirmą būstą galbūt nereikėtų pradėti iškart nuo 100 m2.  Tikėtina, kad pirmojo buto neperkate 30-čiai metų ir jo pirkimas neturėtų tapti labai didele finansine našta.

Buto eksploatavimo kaštai

Jeigu butą perkate senos statybos name – būtinai patikrinkite šildymo sąskaitas. Kartais geriau mokėti bankui 50 eur daugiau paskolos, nei šildyti kiaurą namą.

Vykdami į apžiūras vadovaukitės savo galvą – prie buto dovanojamas dviratis ar abonementas į sporto klubą neturėtų nukreipti dėmesio nuo tikrai svarbių kriterijų.

3. PASITIKRINKITE AR GAUSITE PASKOLĄ

Jeigu nesate 100 proc. tikri ar gausite banko paskolą, prieš kažkam sumokėdami avansą, privalote įsitikinti, kad gausite reikiamą paskolą. Su banku išsiaiškinkite kokios sutarties sąlygos, terminai, papildomos išlaidos, administraciniai mokesčiai, sutarties pakeitimo galimybės.

4. AVANSINIS MOKESTIS

Kai esate tikri savo galimybėmis skolintis iš banko, galima derėtis dėl patinkančio buto ir visų pirkimo sąlygų su pardavėju. Aptarkite išsikraustymo sąlygas, kokie baldai bus paliekami. Preliminari sutartis apsaugo pirkėjo ir pardavėjo interesus. Jei kažkuri šalis persigalvotų ir nuspręstų nutraukti sutartį, kitai šaliai gali tekti mokėti avanso dydžio baudą.

5. TURTO VERTINIMAS

Oficialus turto vertinimas reikalingas bankui dėl paskolos dydžio. Turto vertinimas kainuoja nuo 100 eur, tačiau jį užsakius teks keletą dienų palaukti.

6. PASKOLOS GAVIMAS

Dėl paskolos kreipkitės į keletą bankų. Banko svarstymas dėl paskolos suteikimo gali užtrukti keletą dienų. Bankas gali paprašyti papildomų dokumentų pajamoms įrodyti. Plačiau apie banko paskolas rašėme anksčiau.

7. NOTARINĖ PIRKIMO-PARDAVIMO SUTARTIS

Gavus paskolos sutartį, laikas keliauti pas notarą. Vizitą protingiausia būtų užsisakyti iš anksto. Iki apsilankymo pas notarą, pardavėjui reikia sumokėti visą savo lėšomis mokamą dalį už turtą. Notaras kreipiasi į Registrų centrą dėl turto registravimo. Informuokite savo banką dėl notarinės pirkimo-pardavimo sutarties. Bankas gavęs informaciją dėl sutarties įregistravimo suorganizuoja susitikimą pas notarą dėl hipotekos.

8. HIPOTEKOS LAKŠTŲ ĮREGISTRAVIMAS (BUTO ĮKEITIMAS)

Pas notarą ir įkeičiame perkamą butą bankui. Už įkeitimą reikės susimokėti. Mums tai kainavo 224,25 EUR. Notaro įkainiai tikrai nedžiugina. 

9. PATVIRTINIMAS, KAD ATSISKAITYTA SU PARDAVĖJU

Paskutinis apsilankymas pas notarą. Patvirtinama, kad su pardavėjų pilnai atsiskaityta. Gaunamas išrašas iš registrų centro dėl nuosavybės.

Kiek laiko trunka gauti būsto paskolą?

Dažniausiai tai užtrunka nuo 2 iki 4 savaičių. Tačiau, tai labai priklauso per kiek laiko pavyksta surinkti dokumentus, kokio sudėtingumo sandoris, ar visi perkamo nekilnojamojo turto dokumentai paruošti pardavimui ir dar daug kitų dažnai tik vėliau identifikuojamų trukdžių. 

Parašyti komentarą

five × four =