Pirmo namo statybos yra labai ilga kelionė. Ypatingai darbus pradėjus tokiu neapibrėžtu laikotarpiu.
Pradėjus skirti daugiau laiko meistrų pasirinkimui, rekomendacijų paieškai – darbai pradėjo klostytis lengviau. Be abejo, patyrusių meistrų reikia palaukti, jie neateina dirbti kitą dieną, tačiau laukimo metu galima kartu su dizainere ir statybinių medžiagų pardavėjais surasti teisingiausius sprendimus.
Nemažai diskusijų turėjome dėl termostatų montavimo kiekviename kambary. Pirmiausia kilo klausimas, ar termostatai išvis reikalingi. Vandeniu šildomos grindys turi nemažą šilumos inertiškumą, todėl nustačius kambario temperatūrą teks palaukti, kol pokytis iš tikro įvyks.
Kilo idėja, kad gal galime vieną kartą sureguliuoti šildymo sistemą, nustatyti skirtingas kambario temperatūras ir daugiau niekada nieko nekeisti. Santechnikai pasidalino, kad tokį sprendimą vis dar renkasi nemažai žmonių, kurie stato namą pirmą kartą, tačiau po to dažnai skambina ir skundžiasi, kad nepavyksta pasiekti komfortiškos temperatūros.
Reikia įvertinti, kad vis tiek yra pietinė, šiaurinė namo pusė, kurios skirtingai apšviečiamos saulės ir skirtingai prikaista, todėl nevaldant kiekvienos patalpos temperatūros vienur bus per karšta, kitur per šalta.
Yra žmonės, kurie nejaučia temperatūros svyravimo kambaryje, tačiau mes mėgstame komfortą ir pastovumą, tai nusprendėme susidėti termostatus visose patalpose.
Danfoss grindų šildymo automatika
Pradėjus namo statybas apie jokius termostatus išvis negalvojome. Klausimą dėl jų pirmiausia iškėlė dizainerė braižydama jungtukų planą. Ir tuo metu šitas klausimas pasimiršo. Elektrikui baiginėjant pirmuosius elektros instaliacijos darbus vėl grįžome prie klausimo, kokius termostatus montuosime.
Santechnikai pagal namo planą suskaičiavo, kiek iš viso reikės termostatų.
Pirmiausia turėjome apsispręsti ar norime belaidės ar laidinės sistemos. Nepaisant sistemos stabilumo ir ilgaamžiškumo skirtumo, kėlėme klausimą dėl kainos. Vedant laidinę sistemą atsiranda papildomos išlaidos dėl naujų 9 papildomų taškų elektrikui už darbą + papildomi metrai kabelio.
Kadangi aktyviai skaitome išmanių namų grupę Facebook, labai dažnai matome komentarus apie namų sistemų valdymą: Jei daryčiau nuo nulio – sistema būtų laidinė. Labai erzina maitinimo elementų keitimas.
Jų rekomendacija buvo rinktis Danfoss ICON 24 grindų šildymo automatika. Prie šio valdiklio galima prijungti tiek laidinius, tiek belaidžius termostatus. Elektrikas taip pat buvo jau ne kartą susidūręs su šiais termostatais.
Kodėl svarbu tokius dalykus apgalvoti iš anksto?
Atliekant elektros instaliacijos darbus elektrikas nuvedė laidus visų termostatų valdymui. Šiuo atveju reikalingi 2×0.75mm2 elektros kabeliai Kadangi tuo pačiu kabeliu gaunamas 24V maitinimas ir perduodama informaciją, tai nebus problemos esant poreikiui aktyvuoti kitas funkcijas. Taip pat termostatams reikia pasirinkti teisingas vietas: jie negali būtų ant tiesioginės saulės spindulių, bei pagal savo ūgį reikia nusimatyti tinkamą aukštį. Mes pasirinkome 150 cm.
Grindų šildymo automatika ir pajungimas kainuos apie 1500 eur. Namo statybos kainoje ši suma labai nedidelė, tačiau tai suteiks ne tik komforto. Bus sunaudota mažiau energijos šildant namus ir kažkada parduodant namą pridės daugiau vertės. Dažnu atveju, kas šiandien dar neatrodo privaloma, po 5 metų jau gali būti įvardintas kaip trūkumas.