Namo sąmata: Kiek kainuoja ir kodėl būtina?

Namo sąmata: Kiek kainuoja ir kodėl būtina?

Rangovo namo statybai paieškas pradėjome internete ir klausdami pažįstamų rekomendacijų. Iš pradžių galvojome, kad gausime namo statybos sąmatas iš potencialių rangovų, palyginsime jas, rasime rekomendacijų apie rangovą ir lengvai priimsime sprendimą. Gavus skirtingus rangovų pasiūlymus, nebuvo užtikrinti dėl objektyvios namo kainos.

Iš sklypo pardavusio žmogaus sulaukėme patarimų dėl sąmatos vertinimo:

1. Rangovai pateikia mažesnes sąmatas neįtraukę tam tikrų darbų, kad pasirašytų sutartį. Statybos eigoje viskas padaroma pagal sutartį, tačiau bendras darbų kiekis būna mažesnis nei kito rangovo pasiūlymas, kurio kaina buvo tik truputį didesnė.

2. Sąmatos sudaryme tam tikri darbai dubliuojami po kitu pavadinimu ir taip galima lengvai padidinti kainą.

Kiekvieno rangovo namo sąmatos skaičiavimas rodė labai skirtingą galutinę statybos kainą.

Nusprendėme nepagailėti kelių šimtų eurų sumos ir pasisamdyti nepriklausomą sąmatų sudarytoją Mindaugą iš Samatele.lt. Sąmatos kaina priklauso nuo projekto dydžio ir sudėtingumo.

  • Sužinosime objektyvų vertinimą dėl vieno aukšto namo statybos kainos.
  • Turėsime sąmatą, kurią galėsime pateikti bankui dėl paskolos namui.
  • Galėsime vertinti, kiek kainuotų tam tikri sprendimai keičiant projekto medžiagas. PVZ, namo priekį norime apklijuoti klinkerio plytelėmis.
  • Lyginant rangovų pasiūlymus, turėsime vieną dokumentą, kuris bus atskaitos taškas lyginant skirtingus rangovų pasiūlymus.

Nors Facebook statybų grupėse užklausus dėl sąmatų sudarymo sulaukėme nemažai skeptiškų komentarų, kad tam nėra reikalo, tačiau mes norime jausti, kad bent kiek kontroliuojame statybų kainą, galime planuoti savo išlaidas ir jeigu tam tikri etapai kažkiek išbrangs, kad aiškiai žinotume, kiek pinigų trūks užbaigti darbus.

Nemažiau svarbus dalykas, buvo noras sulaukti komentarų ir pastabų dėl projekto iš nepriklausomo žmogaus, kuris nėra niekaip suinteresuotas su mūsų namo statybomis.

Pirmą kartą statome namą ir į namo statybas žiūrime ne tik kaip naujų namų kūrimą (kas yra svarbu emociškai), tačiau ir iš ekonominės pusės. Galbūt kažkada jį reikės parduoti, todėl medžiagos ir sprendimai turi atitikti ir derėti su sklypo verte.

Pirkdami sklypą su namo projektu, mes nežinojome kokia bus namo statybos kaina. Taip pat nežinojome ar pavyks gauti reikiamą finansavimą iš banko. Nerekomenduojame taip elgtis. Mums patiko sklypas, dėl statybų nereikia skubėti, nes turime, kur gyventi.

Gavę namo sąmatą iš samatele.lt, pirmiausia su banku išsiaiškinome dėl būsto paskolos namo statybai.

Tapi pat turint detalią statybos darbų sąmatą tapo lengviau kalbėtis su statybos rangovais.

Per porą savaičių pasirašėme sutartį su statybos rangovu ir techninės priežiūros vadovu.

Pabaigę namo statybas parašysime, kokia buvo paskaičiuota namo statybos sąmata bei kiek kainavo namo statybos 2021 metais.

Parašyti komentarą

four × 4 =