Statome namą: Kodėl geriau statyti nei pirkti?

Statome namą: Kodėl geriau statyti nei pirkti?

Nors naujų namų ieškojome kelis mėnesius, nebuvome jiems išsikėlę labai konkrečių reikalavimų. Iš pradžių dairėmės didesnių butų, po to kotedžų ir namų, o galiausiai nusprendėme, kad namą pasistatysime patys (neturime nei statybos įgūdžių, nei laiko, tačiau darbus suorganizuoti galime).

Taip pat suprantame, kad atsakymo, geriau namą statyti ar pirkti, nėra. Tai priklauso nuo miesto, pajamų, laiko, rinkos pasiūlos ir daugybės kitų kriterijų, kurių svarba kiekvienai šeimai yra skirtinga. 

Kodėl namą geriau statyti?

Ribota namų pasiūla šalia Vilniaus

Atsidarius aruodas.lt ir pasirinkus Namai pardavimui Vilniuje ir Vilniaus rajone 2020 lapkričio 26 dieną matome 1237 skelbimus. Skaičius labai didelis, tačiau pradėjus juos žiūrėti atmetimo būdu, skelbimų skaičius labai greitai mažėja.

  • Uždedame kainų lubas – nukrinta 200 skelbimų.
  • Atmetame namus-kotedžus, kurie per du aukštus turi 100 m2 – lieka mažiau 500 skelbimų, kur dar nemaža dalis yra besikartojantys.
  • Dar po kelių atmetimų – dominančių variantų lieka ne daugiau 50.

Likusius skelbimus įvertiname pagal išvaizdą, kainą ir lokaciją ir realius variantus galima suskaičiuoti ant rankų pirštų.

Vienas iš patinkančių namų buvo šalia Avižienių. 132 m² , 7.7 a , 2020 m. , Dujinis , Mūrinis – 245 000 €

Skaičiuojant paskolos įmokas su 30 proc. pradiniu įnašu mėnesio įmoka viršija 800 eur prie dabartinių palūkanų. Kažkada Euribor pajudės aukštyn ir mėnesio įmoka gali stipriai išaugti. Šiuo metu mums tai per didelis įsipareigojimas. Buto parduoti neketiname. Nors pats namas mums visai patiko.

Akivaizdu, kad dauguma parduodamų namų buvo statyti siekiant kuo didesnio pelno. PVZ

Taip atrodo namo už 240 000 eur vonios kambarys Bajoruose. Atrodo, tikrai blogai.

Neaiški statybos kokybė

Keletas artimų žmonių susiduria su statybomis ir pasidalino savo patirtimi. Pirkti namą be specialisto pagalbos yra sudėtinga – namas susideda iš labai daug skirtingų atskirų dalių, kurios turi gerai veikti – šildymas, vėdinimas, kokybiškas stogo įrengimas ir t.t.

Statant namus pardavimui, siekiama pastatyti kuo pigiau. Ir tai yra natūralu. Jeigu perkate kotedžą, ar renkatės namą vieno statytojo kvartale, būtinai pasikalbėkite su kaimynais. Prisijungus į įvairias kaimynų grupes Facebooke, galima rasti labai vertingos informacijos apie skirtingus projektus. Vienur pastovios bėdos su kanalizacija, kitur po lietaus skęsta gatvės, o dar kiti kovoja su statytoju dėl kiaurų langų.

Pastatyti namą pigiau nei pirkti

Čia klasikinis argumentas, kuris gali sukelti diskusijas iki pykčių. Mes apie namo statymą pradėjome galvoti pamatę gražių sklypų. 

Be abejo, mes tikimės sutaupyti organizuodami namo statybas patys, o ne pirkdami jau pastatytą namą, bet perkant sklypą, tai nebuvo pagrindinis argumentas.

Pradėję ieškoti kas užsiima individualių namų statybomis, mes gavome tokių skirtingų pasiūlymų, kad vienu metu atrodė, kad statyboms pradėti reikės dar gerus metus stipriai pataupyti. Ir tik gavę paskutinę namo sąmatą pradėjome tikėti, kad mums namo statybos su sklypu gali kainuoti mažiau nei kažkiek panašūs jau pastatyti namai.

Statybos yra įdomu

Šiuo metu turime gyvenamą vietą, todėl dėl namo statybų nėra skubos. 

Savo namų kūrimo procesas yra labai įdomus, skatina pergalvoti, kas iš tikro svarbu, atrasti naujus sprendimus. Taip pat puiki galimybė sužinoti ir išmokti daug naujų dalykų. Be to, žmona pasiilgo galvojimo apie sienų spalvas ir grindis.

Namo statybos iššūkiai

Jeigu neturite kantrybės ir nežinote, kaip atrodo blokeliai sienoms, apie namo statybas nereikėtų galvoti (tai negalioja tuo atveju, kai finansinės galimybės leidžia viską).

Laiko sąnaudos

Namo statybos nuo projekto patvirtinimo iki persikėlimo, dažnu atveju užtruks ilgiau nei metai. Per tą laiką net ir statant namą su rangovu, teks patiems išspręsti nemažai galvosūkių, daug kartų nuvykti į statybvietę.

Sudėtingas bendravimas su statybininkais

Jeigu namo statybos etapams samdysite atskirus statybininkus, gali būti labai sunku surasti atsakingus žmones už broką ir klaidas. Tikėtis, kad viskas vyks sklandžiai statybų metu būtų naivu.

Valdydami šią riziką mes ne tik pasamdėme namo statybos rangovą, bet ir techninės priežiūros specialistą.

Patys taip pat nemažai domimės statybomis ir jau žinome, kaip teisingai reikia sudėti armatūrą į pamatus, kokios didžiausios rizikos įrengiant plokščią stogą, bei kaip įrengti gipso kartono sienas, kad būtų užtikrinta garso izoliacija.

Sunkiai prognozuojama galutinė kaina

Didžiausias iššūkis yra galutinė namo kaina. Perkant jau pastatytą namą su pilna apdaila viskas labai paprasta. Perkant namą su daline apdaila suskaičiuoti galutinę kainą yra lengviau. Statybos nuo nulio gali atnešti daug siurprizų – ypatingai tuo atveju, jeigu sklypą perkate be jokių komunikacijų. Taip pat reikia labai gerai įvertinti savo galimybes dėl paskolos namo statybai.

Norėdami išvengti finansinių iššūkių (kai namo kaina netikėtai išauga 35 %), mes pirkome sklypą su komunikacijomis, statome namą, kuris nėra sudėtingas bei iš anksto užsisakėme namo sąmatą.

Pabaigai

Facebook statybos grupėse rasite ne vieną diskusiją – Kas geriau? Pirkti ar statytis namą? Argumentų įvairovė už ir prieš labai didelė.

Parašyti komentarą

nineteen + 12 =