Kada apsimoka statyti saulės elektrinę?

Kada apsimoka statyti saulės elektrinę?

Pagal ESO duomenis jau daugiau nei 10 tūkst. namų ūkių saulės elektrinės įsidiegė ant savo namų stogų, o daugiau nei 4000 tūkst. pasinaudojo galimybe saulės elektrinę įsigyti iš saulės parkų. 

Visame pasaulyje augant elektros energijos kainai, mes taip pat nusprendėme ant savo statomo namo stogo įsirengti saulės elektrinę.

Saulės elektrinę galima įsigyti pasinaudojus valstybės parama ir visada įdomu išbandyti naujas technologijas. Be to parduodant namą tai pakels turto vertę.

Be abejo, svarbus ir finansinis atsiperkamumo aspektas, apie kurį rasite šiame straipsnyje.

Kiek elektros suvartojate? 

Pirmas ir pagrindinis vertinimas, kurį reikia atlikti yra metinio elektros suvartojimo įvertinimas. Rekomenduojame įvertinti paskutinių kelių metų elektros suvartojimo vidurkį arba pabandyti jį prognozuoti artimiausiems 1-2 metams. 

Didžiausią taupymo efektą saulės elektrinė turi didesnį elektros suvartojimą turintiems namų ūkiams. Kuo didesnis suvartojimas, tuo didesnį sutaupymą pasieksite įsirengę saulės elektrinę. 

Vienas įrengtasis saulės elektrinės kilovatas Lietuvoje pagamina apie 1000 kWh elektros energijos per metus, o labiausiai ant stogo verta diegti bent 3,5-4 kW saulės elektrinę. Suvartojant iki 3000 tūkst. kWh per metus ir neplanuojant ženklesnio elektros vartojimo didėjimo verta pasvarstyti apie saulės elektrinės įsigyjimą iš saulės parkų. 

Pagrindinė to priežastis – statant itin mažos galios saulės elektrinę stipriai išauga vieno įrengtojo kilovato kaina, todėl kartais saulės elektrinę iš saulės parkų apsimokės įsigyti labiau, negu statyti ant namo stogo.

Visgi jeigu suvartojimas didesnis, o stogo danga ir kryptis tai leidžia, beveik visais atvejais saulės elektrinė ant namo stogo ar sklypo apsimokės labiau negu ją įsigyti iš saulės parkų. 

Kokio galingumo saulės elektrinės reikia? 

Žinant, kad teoriškai Lietuvoje saulės elektrinės iš vieno įrengtojo kilovato per metus pagamina 1000 kWh elektros energijos, galima nesunkiai įvertinti reikiamą saulės elektrinės galingumą. Tiesiog reikia savo metinį elektros suvartojimą padalinti iš 1000. Kadangi dauguma stogų nėra idealaus pasvirimo kampo ir krypties, galima pridėti apie 10-15% kaip galimą paklaidą. 

Taigi jeigu suvartojate 4500 kWh elektros energijos, dabartiniam suvartojimui padengti Jums reikės apie 5 kW galios saulės elektrinės. 

Elektrinės galingumui, kainai ir atsipirkimui nustatyti, galite pasinaudoti ir viešai prienamomis skaičiuoklėmis

Stogo danga, plokštuma ir reikiamas plotas

Saulės elektrinę galima įrengti praktiškai ant bet kokios stogo dangos. Tinkamos stogo dangos: skardinės, įvairaus tipo čerpių, bituminės, banguotų lakštų ir kt. 

Vienam saulės elektrinės kilovatui (kW) ant šlaitinio stogo Jums reikės apie 5-6 kv.m stogo ploto, o įrengiant elektrinę ant plokščio stogo – apie 7-8 kv.m stogo ploto. 

Turint nedidelį stogo plotą, pirmas aspektas į kurį verta atsižvelgti įsirengiant saulės elektrinę yra labiausiai Jūsų stogo išmatavimams tinkantys saulės moduliai, kadangi jų išmatavimų spektras pakankamai platus.

Saulės elektrinei tinka rytų, pietryčių, pietų, pietvakarių ir vakarų kryptys ir beveik bet koks stogo pasvirimo kampas. Jeigu stogo kampas itin nedidelis (iki 6-8 laipsnių), saulės elektrinę galima svarstyti montuoti ir ant į šiaurinę pusę nukreiptų stogų.

Elektros įvado įvertinimas

Lietuvoje saulės elektrinės galia (išskyrus atvejus, kai elektrinę perkate iš saulės parko) yra apribota įvado galia. Taigi jeigu Jūsų įvadas yra 10 kW, vadinasi ir elektrinė galės būti ne galingesnė negu 10 kW. Tiesa tai galioja tik trifaziam įvadui. Jeigu Jūsų elektros įvadas vienfazis, maksimali elektrinės galia galės būti 3,6 kW. 

Kiek kainuoja įrengti saulės elektrinę ant stogo?

Priklausomai nuo komplektacijos, saulės elektrinės įrengimo ant stogo kaina Lietuvoje svyruoja nuo 700 iki 1100 Eur už įrengtą kilovatą. Ji pagrinde priklauso nuo pasirinktų komponentų, nes jų pasirinkimas iš tiesų platus. Taigi 10 kW saulės elektrinė gali kainuoti nuo 7000 iki 11 tūkst eurų neskaičiuojant galimos gauti paramos. 

Kaip gauti paramą saulės elektrinei?

Absoliuti dauguma besistatančių saulės elektrines daro tai su parama. Paramos dydis siekia 323 Eur už kilovatą, o gavimo procesas yra itin nesudėtingas. Paramą galima gauti iki 10 kW galingumo elektrinei. Elektrinę galite įsirengti ir galingesnę, tiesiog maksimali parama bus 3230 Eur. Paramą siekiančią 241 Eur/kW taip pat galima gauti elektrinės galios didinimui. Čia galioja tas pats iki 10 kW principas. Taigi jeigu jau esate gavę paramą 10 kW elektrinei, galios didinimui paramos gauti negalėsite.

Parašyti komentarą

1 × 4 =